© Сайт про Урок @""ІНФОРМАТИКА""@ WMmail.ru - сервис почтовых рассылок
   
  pc201010
  Активізація пізнавальної діяльності
 

Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках інформатики в інтеграції з іншими предметами

 

Тема. Художньо-графічна композиція “Закодована історія народу. Писанки України”.     

Передача управління іншій програмі.

Тип. Урок застосування набутих знань на практиці учнями 8 класу. Інтегрований.
Урок проводиться разом з вчителем історії. (Консультантом може бути і вчитель образотворчого мистецтва). Урок у комп’ютерному класі дозволяє урізноманітнити види діяльності учнів, а це робить урок більш цікавим і насиченим. Учні можуть працювати індивідуально і об’єднавшись в групи за інтересами, а тому досить ефективно в цьому випадку використовується диференційований підхід. Збільшується ступінь зацікавленості учнів в предметі, мотивація до навчання, рівень знань окремих учнів. Звичайно, проведення таких уроків потребує чіткий розподіл видів діяльності двох вчителів( і історика, і інформатика), але при умові їх постійного партнерства під час проведення заняття. А працюючи у телекомунікаційних проектах, учні мають можливість користуватись системами телекомунікацій і різними інформаційними системами: і це визначає новий, інформаційний стиль мислення підростаючого покоління.

Мета. Учні продовжують засвоювати базові групи команд, які необхідно використовувати для формування графічних елементів у програмі. Школярі повинні навчитись передавати управління іншій програмі – графічному сценарію , створеному за допомогою графічного редактора з малюнків-слайдів із запропонованою тематикою. Знайомство учнів з історичним аспектом писанкарства на Україні.Презентація навчально-демонстраційної програми “Українські писанки. Закодована історія народу”.

Обладнання. Комп’ютерна техніка, робочий зошит “Етюди з інформатики”; навчально-демонстрацiйна програма “ Закодована історія народу. Писанки України.”; виставка комп’ютерних малюнків учнів гімназії “Писанкарство на Буковині”; елементи декоративного мистецтва з писанкарства.

Хід уроку.                                 
1. Актуалізація опорних знань учнів.     
        
а) Фронтальне опитування.                         
- Назвати команди графічного режиму та їх призначення.
- Приведіть приклади програмної реалізації циклів у випадку рухів геометричних об’єктів горизонтально та вертикально ( за комп'ютером ).         
- Навести приклади програмної реалізації циклів у випадку відтворення на екрані заданої кількості кіл, точок, еліпсів (за комп'ютером ).         
- Основні кроки створення тематичного сценарію у середовищі графічного редактора.
б) Індивідуальне опитування ( робочий зошит "Етюди з інформатики").
Учні виконують вправу N 1-4 з теми “ Циклічна конструкція алгоритму ” в середовищі програмування.
Вправа 1. Зобразити на екрані концентричні кола таким чином, щоб радіус кожного наступного кола був менший попереднього на величину z .
Вправа 2. Зображення на екрані концентричних кіл завершити у тому випадку, коли радіус кола перевершить задане число q.
Вправа 3. Зобразити на екрані послідовність вкладених квадратів з загальним спільним центром в центрі екрану таким чином, щоб відстань між сторонами двох сусідніх квадратів зменшувалась до тих пір, поки не досягне 2 пікселів.
Вправа 4. Зобразити на екрані один із запропонованих малюнків.

2.Хвилинка з Інтернет (У випадку підключення до мережі Інтернет). Учень, який координує роботу у телекомунікаційних проектах , робить звіт про листи, які надійшли за тиждень з різних областей України. Тематика листів шкіл-партнерів відповідає темі декоративного писанкарства, учні обмінюються історичними довідками про писанкарство в областях, де вони проживають та графічними малюнками. Ці листи та малюнки заздалегідь роздруковані. Підготовка відповіді на листи буде домашнім завданням.

3. Писанкарство на Україні. Презентація навчально-демонстраційної програми “ Закодована історія народу. Писанки України”.
Робота по створенню графічних об’єктів в інтегрованому середовищі мови програмування та графічного сценарію в середовищі графічного редактора, яку будуть виконувати учні за комп’ютером, пов’язана з темою писанкарства. Знайомство учнів з історичним аспектом писанкарства на Україні . Історична довідка, що доводиться до учнів шляхом бесіди за випереджувальними завданнями. Працюємо разом з вчителем історії. Сьогодні ми знов повернемося до наших звичаїв, традицій. Їх багато в історії українського народу, і вони прекрасні. Апогеєм весняних свят є святкування Великодня. А підготовка до нього - Вербна Неділя. Біблійні перекази, твердження так міцно переплелись з звичаями нашого народу.  Розповідь про вхід Господа до Єрусалиму підготували учні .
Виступ першого учня.
Вхід Господа до Єрусалима. Наближалося іудейське свято Пасхи. До Єрусалима приходило багато народу, щоб помолитись у храмі. Ісус Христос вирушив туди. Коли вони наближалися до міста, Спаситель попросив, щоб йому привели осла. Учні виконали прохання Ісуса. Господь сів на осла і так проїхав до Єрусалима. Його зустрічали дуже урочисто - люди встеляли шлях, яким він їхав, пальмовим гіллям, вітаючи Ісуса словами : “ Осанна! Благословенний, хто йде в ім'я Господнє! ”
Виступ другого учня.
На честь входу Ісуса Христа до Єрусалима в останню неділю Великого посту християни святкують Вербну неділю. Цього дня, за тиждень до Воскресіння, в церквах святять гілки верби. В народі є звичай : прийшовши з церкви з свяченою вербою," шмагають " нею всю родину, промовляючи: "Верба б'є, не я б'ю, за тиждень Великдень, червоне яєчко недалечко!" Освячена верба - символ приходу весни, оновлення природи, нагадування про вічне життя, яке дарує нам Христос. Вербове гілля не викидають. Його можна лише спалити, або ж посадити десь біля річки, чи на межі, щоб знову виросло дерево.
Виступ учня.
Читає вірш Леоніда Глiбова "На Великдень!"
“ Усім, усім святих небес
Святий привіт: "Христос воскрес ! "
Давно діди його мовляли,
Друг друга щиро привітали…”

Великдень тісно пов'язаний з весняними святами. Це - головне весняне свято. Кожна родина дуже пильно готується до нього весь Страсний тиждень. Вербна субота і неділя - підготовка до великого свята. В Страсний четвер увечері вертаються з церкви із запаленими свічками. До цього четверга всі великі роботи в домі мусять бути покінчені, а житло - прибране, бо це - Чистий четвер. На Великдень цілий день дзвонять дзвони, дівчата біля церкви співають веснянки, виводять весняні хороводи, співають весь світлий тиждень.             
У той день, коли в Єрусалимі розп’яли Ісуса на хресті, мати його прийшла до Понтія Пілата просити за сина. У фартусі вона принесла багато білих яєць. І коли у відчаї впала на коліна, вимолюючи помилування для сина, ненароком розсипала ту свою ношу. І покотилися ті яєчка , окроплені кров’ю розп’ятого Ісуса Христа по всьому світу, до всіх православних християн, як звістка про те, що Христос воскресне.         
Яйце у давнину вважали зародком життя. Про нього є багато різних оповідань, в більшості -легенд. Одна з легенд пов'язує звичай фарбувати яйце з іменем римського імператора Марка Аврелія (121 - 180 р. н.е.). Коли він народився , то одна з курок, що належали його матері, знесла яйце, помічене червоними цяточками, “щасливе передбачення” було роз’яснене, як народження майбутнього імператора . З 224 р. у римлян стало звичаєм посилати один одному як дарунок пофарбовані яйця.         
Цікаво, що у всіх без винятку країнах яйця фарбують у червоний колір цибулинами. Цей звичай перейняли християни. Даруючи яйце, вони кажуть: "Христос воскрес ! " На Буковині не тільки красять, але й розписують яйце. А в розписі писанки так багато сонячного мотиву - джерела всього сущого на землі.
Виступ учня.
Перед кожним Великоднем ми з батьками розмальовуємо, розписуємо, фарбуємо яйця. Це цілий ритуал. Наша родина дуже любить це свято. А ще я читала, що в Канаді є пам’ятник писанці! Це пам’ятник уявленню українського народу про життя. Сьогодні я хочу нагадати вам орнаменти, які використовують писанкарі на Україні. Найбільш поширені: "грабельки", "вітрячки", "кривульки", “драбинки”, "крученики", "ружі", "безкінечники", "кленове, дубове листя", "баранячі роги", "заячі вушка", "гусячі лапки", "сорокаклинці", "барвінок", "сосонка", "віночок", "мазурки", "чумацькі штани", "рибки" , "півники" , " бджілки" , "деревця" , " колосочки ","квіти", "огірочки", "павучки", "метелики", "зозулині черевички".
На Бойківщині, Гуцульщині на писанках поширені зображення коня, оленя. Звичайно, всі зображення стилізовані. Ось я покажу вам деякі. ( Розкриває кошик ). Залежно від місцевої традиції, техніки оздоблення, фарбовані, розмальовані яйця мають такі назви :
“писанки” - розписані, найчастіше двоколірні;
“крашанки” - одноколірні;
“мальованки” - мальовані пензликом, найчастіше по дереву;
“дряпанки”, “шкрьобанки” – орнаменти видряпано по фарбованому яйцю гострим предметом;
“крапанки”, “галунки” - на пофарбоване яйце нанесені іншим кольором краплі.
Проявіть власну вигадку при виконанні завдання, але постарайтесь зберегти традиції.

4. Робота за комп’ютером. Виконання учнями практичної роботи. Робота виконується індивідуально або групами, в залежності від умов школи і бажання учнів. Завдання вчителів при виконанні завдання групами – координувати роботу учнів, навчити їх працювати дружньою командою, допомагати один одному, раціонально розподіляти роботу між “умовними ” програмістами, істориками, художниками, дизайнерами.
За комп'ютером учні переглядають навчально-демонстраційну програму “Закодована історія народу. Писанки України”. Потім учні самостійно виконують послідовність команд для формування графічних елементів у програмі та виклику графічного сценарію, який створено на попередніх уроках.

5. Підведення підсумків уроку.
Оцінки з інформатики виставляються учням за опитування домашнього завдання, виконання індивідуального завдання і результативності виконання практичної роботи за комп’ютером. Кожний учень або група учнів презентує власну художньо-графічну композицію “Закодована історія народу”.

Підсумки роботи коментують два вчителі.
Учні мають продемонструвати в ході практичної роботи предметне- і понятійно-образне мислення, реальне застосування набутих знань, які використовуються не тільки репродуктивно, але і творчо під час створення як власних графічних композицій, так і історичного матеріалу, який є коментарем до малюнків-слайдів сценарію.

Джерело: http://www.eduwiki.uran.net.ua/wiki/index.php/

 
  Сегодня были уже 1 посетителей  
 
Лаптєв Олег Володимирович © 2010 pc201010.ru.gg Этот сайт был создан бесплатно с помощью homepage-konstruktor.ru. Хотите тоже свой сайт?
Зарегистрироваться бесплатно